se

26 Nisan 2015 Pazar

Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler

Bu heyecanı yaşayalı 5 yıl olsa da kardeşim gideceğinden onun yanıma ne alayım sorusuna karşın oluşturacağı listeyi sizlerle paylaşmak istedim.  Gitmeden önce teslim olacağınız yerde askerlik yapmış olanları forumdonanım da bulabilirsiniz. Hatta ben burada benle aynı dönem askerlik yapacak 7 kişi ile muhabbet edip gittim. Gittiğiniz yerde dolap üzerine çanta koydurtmuyorlarsa fazla eşya almayın başınıza bela olur.

Öncelikle yanımıza acemilik için yetecek kadar eşya almamız boşuna ağırlık taşımamızı sağlar. Yanınıza kitap, çok fazla sivil giysi almayın. 3 günlük acemi eğitimi sonrası çarşı izniniz olacağından o zaman hazırladığınız çantanıza bu tür şeyler alabilirsiniz.  

Aşağıdaki listeyi biraz abartmış olabilirim ama askerde kendinize daha çok bakıyorsunuz. Benle alay edenler,orada zaten her şeyi veriyor diyenler sonra benden malzeme dilenmeye başlamıştı. Orada her şey yok işte :D 

                                                                                  @habersol

Sınıf okuluna katılacak olan yedek subay adayları ile birliğine katılacak olan kısa dönem erbaş ve erlerin yanlarında götürebilecekleri ihtiyaç listesi aşağıya çıkarılmıştır:
Şahsi temizlik ve sağlık malzemeleri: 
 • Tıraş malzemeleri Gilette Mach 3 götürün, 3-5 tane uç yetecektir.Uçları uzun süre gidiyor. Sık tıraştan cildiniz hassasa;  tıraş sonrası krem de götürebilirsiniz.
 • Haftada bir kez duşa izin verecekler. Onun için koca kutularda malzeme götürmeyin,ufak şişelere doldurun ya da  yeni alacaksanız ufak şişede alın. Çünkü kıç kadar dolabınız ve bir mavi çantanız olacak. Optimizasyon şart. 
 • Sıvı sabun, duş jeli  ya da banyo sabunu, sabun kutusu, ince çabuk kuruyacak lif, şampuan, diş fırçası ve macunu (orada dandik sanino,vb marka verirler), ıslak mendil (çok sık duş alma şansınız olmayacak), mendil ya da tuvalet kağıdı 
 • El kremi, Deotak Koltuk altı kremi (az terler, leş gibi kokmazsınız), Rollon
 • Yazın yapanlar az miktarda 30 faktör güneşten koruyucu kremi alsın. Eğitim molalarında küçük kutu taşırsınız, çaktırmadan krem yenilersiniz. Gülen olacaktır ama akşam sızlananlar, uyuyamayanlar gördüm. En azından 1-2 saat korur. Yanmaktan kaçış yok benim gibi az hasarla atlatırsınız. Kulak ve yüzü korumanız lazım. 
 • Güneşten kolunuz,yüzünüz yandığı durumlarda ya da ayak deriniz kavladığında  Bepanthol merhem kullanabilirsiniz, mutlaka yanınıza alın.
 • Ağrıyan yerlerinizi ovmak için Voltaren Merhem alabilirsiniz. Küçük kutudaki elastik bandajlardan da alabilirsiniz.
 • Açıkçası mümkün oldukça hap götürmeyin ya da iyice gizleyin. Adınızı yazıp el koyuyorlar. Sonra içinizden revirci seçiyorlar. Belli saatlerde kuyruğa giriyorsunuz. Hap dileniyorsunuz. Her akşam 1 vitamin için kuyruğa girerdim :( 
 • Varsa, sağlık raporları ile kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlara ait sağlık raporlarınızı yanınıza alınız.
 • Vitamin hapı,aspirin ya da ağrı kesici ilaçlardan alabilirsiniz. Ben GNC koca vitamin kutusunun içine küçük küçük kesip, mide bulantısı için Metpamid, İshal için Lomotil, Kas gevşetici, Grip için Aferin ( o kadar adamdan birisi hasta olsa herkese bulaştırır koro halinde öksürürdük. Sürekli terli giysileri üstümüzde kuruttuğumuzdan) GNC de önermiyorum Supradyn All Day şu an onu kullanıyorum. Ofiste çoğu kez hastalıktan kurtardı .
 • Yüz ve banyo havlusu (çabuk kuruyacak olsun kalınlardan götürmeyin)
 • Ayak kurulayacak bez  (Orada ayak sabunlamayın,ayağında mantar çıkar diyen salakları dinlemeyin. Onun için leş gibi kokar koğuş , ayağınızı ve terlik içini bezle kurulayın  bir şey olmaz.)
 • Toplu yerlerde uyuma probleminiz varsa göz bağı ve/veya kulak tıkacı. Uzun dönemler cep telefonuyla sabaha kadar konuştuğundan, horultu seslerinden silikon tıkaçla uyuyabildim. Göz bağı da üst ranzada tepenizde ışık düştüyse şansınıza sıfır uyku demektir. Arkadaşın tepesinde kırmızı ışık vardı :D o hiç kapatılmıyor. Bu ihtimale karşı alın.
 •  Postal giyeceğinizden, ayak vurmalarına karşı çorap içine topuk üstüne koyacağınız geniş vatka (anneniz bilir) Ayak mantarına karşı krem Lapitak  iyidir. Tabanlık alın hem ayağınızı korur sürekli yürüyüş sonuçta.  Bot su alırsa ayağınız yaş olmaz. 
 • Yara bantı alın.1 kutuya gerek yok. Ben tüfek hareketleri yaparken baş parmakla işaret parmak arası deri soyulmuştu o zaman kulandım. 1 kutu götürmeyin 2-3 tane yeter. 
Giysi ve Diğer Malzemeler:

Yıkamayla uğraşmam kullandığımı atarım, zengin adamım ben derseniz bu sayıları çoğaltın. Depocuyla aranızı iyi tutun ilk ay çantanızı zırt pırt açamayacaksanız. Biz eğitim sonuna doğru kanka olduk depocuyla, 1 kez depoya girebildik.
 • Önce en önemlisiyse başlayım. Bunu sadece 2 asker düşünmüştü Birisi bendim. Her sabah içtimada pırıl pırıl botla sırada olmanız lazım. Boyayla uğraşmak yerine ayakkabı süngeri alın. Ben ilk ay hiç bot boyamadım. Sadece toz oluyordu. 1 dk bile sürmeden siliyordum. 5 dk fazla uyku demek :D
 • Mevsime uygun bolca siyah çorap, hepsini uzun konçlu almayın. ben hep kısa kullandım rahat olduğundan. Yazın yapınca böylesi daha iyi.
 • 5-6  iç çamaşır (Rengini sorup öyle alın cinslik yaparlar. Yatarken beyaz da giyebilirsiniz)
 • 2 tshirt,2 sweatshirt, eşofman altı, 
 • Terlik, Spor ayakkabı (orada verecekler beğenmezsiniz isterseniz getirebilirsiniz)
 • Boynunuza asabileceğiniz bir boyun cüzdanı. Uzunca ipi olur.
 • Bulunduğunuz yerde hangi ATM var onu öğrenin, ona göre hesap açarsınız. Hizmet bedeli verince tüm kartları tanır. Ben 350-400 TL ile gitmiştim para artmıştı.  
 • Kışınsa thermo içlik (o dandik yeşil içlikleri almayan bir işe yaramıyor), polar boyunluk, bere,eldiven, dudak çatlağı için lipstick, kullan at cep ısıtıcısı 
 • Tırnak makası o ilk günlerde size satılacak çantada var. Ama siz yine de alın.
 • Bot için kaliteli silikon tabanlık. Botlar su geçiriyordu. Kurutma şansınız olmuyor, yedek bot da yok. Benim tabanlığım ayağımın su içinde kalmasını engelliyordu. 2 tabanlık vardı. Birini kurutarak ayağımı koruyordum. YDS ye o gün düşman oldum. Hiçbir şeyini almam 
 • İlk gün makas ve bant ile dolaba adınızı içeren kağıt ve bir panoya fotoğraf yapıştıracaksınız bunun için kuyruk bekleyeceğimi arkadaş söylemişti. Bende makas, bant ve karikatür çizdiğimden permanent kalem vardı. İşim hemen bitirip uyudum. Millet daha makas sırasındaydı. Çok şey götürdüm ama kullandım.  Önemli olan buydu. Siz de kullanırım derseniz alın.
 • Kep yedek olsun. Kemal Sunal filmlerinde sahne başınıza gelir. Sonra gereksiz azar işitmeyin.
 • Kilit bulunduğunuz yerden alırsanız 1 tane, orada verilenlerin anahtarı nedense hepsi aynıydı, sizinki farklı olduğundan açamazlar. Bot ve terlik için gerekli. Terlikleri delin yada deldirin. 
 • Askı 2 adet
 • Sivrisineklerden nefret ederim. Onun için bile kovucu ıslak mendil almıştım. Gerek olmadığından acemilik ve ustalık aynı yerde olduğundan aileme gereksiz eşyaları vermiştim.
 • Orta boy çengelli iğne.Şapkaların önündeki nefteyi ,düğme gibi bir şey, dikme yerine kep içinden iğneler geçersiniz. Kocamanlarından getirmeyin. 
 • Telefon kartı cep tel. serbest olma durumu da olabilir. 
 • Bizde kısa dönemlerin bir arada olduğu zaman hiçbir eşya kaybolmadı. Ustalıkta uzun dönemlerle bir araya gelince sorunlar başlıyor. Okuma bilmeyen gelir sizin terliği giyer. Botunuzu giyer. 
- Birliğinize katıldığınızda  üniformalarınız verilecek, sivil giysileriniz ve ayakkabınız birlik deposunda muhafaza edilmek üzere alınacaktır.
b. Yukarıda belirtilenlerin dışındaki ihtiyaçlarınızı birlik/okul kantini veya askerlik yemini ettikten sonra çıkacağınız çarşı izninde temin edebilirsiniz.
Bize orada verilecek olanlar:
Mavi bir çanta         Sabun
Traş kutusu              Palaska
Ayakkabı boyası     Mini asma kilit
Boyun cüzdanı        İğne iplik kiti
İki metal askı           İki paçalı don
İki atlet                     iki çorap
Postal                        Terlik    
Pantolon                 Gömlek
Parka                        Kep , Nefte
Bunların hepsi size verilen mavi çantaya konacak ve koğuşta üstünde sizin numaranız bulunan dolapta bulunacaktır.
Nefte: Kepin üstünde bulunan düğmeye denir.
Mini asma kilit: dolabınız için değil postallarınızı birbirine kilitlemek için kullanılacaktır.
Size verilen çantaya ekleyeceğiniz eşyaları önceden düşünmenizde fayda vardır. Çünkü aktarma işlemi için yeteri kadar zamanınız olmayabilir. Temizlik malzemeleri için fermuarlı bir çanta olursa kolayca yerleştirirsiniz. Orada da buna benzer bir şey verecekler ama ufak. 

Yanınızda getirdiğiniz çanta ihtiyaçlarınız aldıktan sonra emanete verilecek ve o çantadaki eşyalarınıza kolay erişim imkanı olmayacaktır.
Bir uyarım da askere dertlerden kurtulmak için, kafa boşaltmak için gitmeyin .Daha kötü olursunuz. Sorunlarınız çözüp öyle gidin. 
Tüm kardeşlerime Hayırlı teskereler diliyorum. Vatan sizlere emanet ;)  

NOT: Bu arada bazı yerlerde kendi verdikleri mavi çantayı dolabınızın üstüne koymaya izin vermiyorlarmış.  O zaman bu verdiğim liste size fazla gelecektir. Oradaki durumu daha önce askerlik yapmışlardan facebookta sizden bir önceki  dönem gruplardaki kişilere ya da forumdonanımhaberde ki dönem gruplarını araştırıp bilgi alabilirsiniz. Eğitim birliğinizi de telefonunu bulup arayarak da en doğru bilgiyi alırsınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder