se

2 Eylül 2014 Salı

iCloud Hollywood Yıldızlarının Fotoğraflarının Sızdırılması Apple’ın İtibarını Sarstı

31 Ağustos günü akşam saatlerinde ABD’li ünlülerin internete düşen özel fotoğrafları tüm dünyada hızla yankı buldu. iCloud hesapları üzerinden alındığı iddia edilen fotoğraflarda, Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Kirsten Dunst gibi çok sayıda ünlü ismin çıplak görüntüleri bulunuyor. İlk olarak 4chan üzerinden çıkan, sonrasında Reddit ve daha birçok sosyal ağ üzerinden yayılan fotoğraflar, internette gecenin konusu haline geldi.
                                                                         @teknofeed
Ancak konunun teknoloji tarafından bakıldığında, Apple’ın çok önemli bir sorunla karşı karşıya kalması mümkün. Özel hayatın bu denli ihlal edilmesi ve bunun da güvenliğiyle ön plana çıkan Apple’ın iCloud bulut hizmeti üzerinden gerçekleşmesi, şirketin güvenilirliği ile birlikte itibarını da ciddi oranda sarsacak bir sorun teşkil ediyor. iCloud hack saldırısının iPhone 6 lansmanına günler kala gerçekleşmesi de, sızıntının Apple karşıtı olabileceği düşüncesini güçlendiriyor. Çok sayıda Apple kullanıcısı, sızıntıdan rahatsızlıklarını Twitter ve diğer sosyal platformlarda dile getirirken, Apple tarafından henüz herhangi bir açıklama gelmiş değil.
Fotoğrafları sızan ünlülerden Mary E. Winstead, konuyla ilgili olarak kocasıyla yıllar önce çektikleri özel fotoğraflara bakan ve bu şekilde paylaşan insanlara seslenirken, fotoğrafların yıllar önce silindiğini ve ulaşmak için büyük çaba harcanmış olması gerektiğini belirtiyor.
Mashable’ın iletişime geçtiği Jennifer Lawrence’ın sözcüsü ise bu sızıntının özel hayatın rezil bir ihlali olduğunu belirterek, yetkililerle iletişime geçildiğini ve Jennifer Lawrence’a ait fotoğrafları paylaşan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söylüyor.
Daha çok fotoğraf her dakika sızmaya devam ederken, yetkililerin konuyla ilgili ne yapacağı ve bu saldırının Apple’a nasıl zarar vereceği henüz bilinmiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder