se

18 Mart 2014 Salı

Volkswagen (VW) Türkiye Yerine Polonya'yı Seçti

TÜRKİYE’nin uzun süredir yatırıma ikna etmek için uğraştığı Volkswagen’in (VW) Türkiye’yi pas geçtiği resmi olarak açıklandı.

 Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi VW’nin yeni yatırımını kapmak için Polonya ile çekişen Türkiye, bu yarışı kaybetti. 

 
@hurriyet

Polonya yatırım ajansından yapılan açıklamada, Alman Volkswagen Grubu’nun Polonya’nın batısına 1.1 milyar dolarlık (800 milyon Euro) yatırım yapacağı belirtildi.  Açıklamada, “VW Grubu, Wrzesnia’ya yaklaşık 3.4 milyar ziloti (1.1 milyar dolar) yatırım yaparak ticari araç modeli Crafter’ı üretecek. Bu yatırımla kurulucak fabrikada 2 bin 300 kişi istihdam edilecek” denildi.
Bu açıklamaya göre VW, yenilenecek ticari araç modeli Crafter’ın üretim üssü olarak ‘Avrupa Birliği’nin muslukçusu’ olarak anılan Polonya’yı seçmiş oldu.
Volkswagen, 2016’nın sonundan itibaren üretmeye başlayacağı yeni Crafter fabrikası için yaklaşık 1.1 milyar dolar yatırım yapacak. Polonya’daki yeni tesiste yılda 100 bin Crafter üretilecek. 
 
TÜRKİYE'DE GÜNDEMDEYDİ
Türkiye'nin en çok satılan ikinci otomobili olan Volkswagen'in Türkiye'ye yatırımı uzun bir süre gündemi meşgul etmiş, özellikle eski bakanlar Zafer Çağlayan ve  Nihat Ergün Volkswagen'i Türkiye'de yatırıma ikna etmek için büyük çaba göstermişti.

Yazar: Emre Özpeynirci

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder