se

3 Şubat 2015 Salı

TMSF Bank Asya'nın %63'üne El KoyduBank Asya'ya TMSF'nin el koyduğu iddia ediliyor. TMSF yetkililerinin İstanbul'daki Bank Asya binasına polisle birlikte geldiği söyleniyor. %65'ine el konulduğu haber kanallarında yayınlandı.

Başta İstanbul olmak üzere bankanın merkezlerinde emniyet görevlileri çalışma yapıyor.

Ayrıntılar geliyor...

BDDK, Bank Asya'nın yüzde 63'ünün TMSF'ye devrine karar verdi. TMSF, yaptığı açıklamada bankanın rutin bankacılık faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı. Bankada 100 bin TL'nin altında parası olanlar ise sigorta güvencesi altında olacak.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi.
Kurul, son toplantısında, Bank Asya’nın ortaklık yapısına ilişkin denetimlerin sonucunu değerlendirdi.
Bank Asya’nın Bankacılık Kanunu kapsamında “kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması” şartını ihlal ettiğini belirleyen Kurul, bankanın yüzde 63’lük imtiyazlı payının, TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi. 
BDDK'nın kararının ardından Bank Asya'nın Ümraniye'deki genel müdürlüğüne gelen TMSF yetkilileri, polis nezaretinde binaya girdi. Banka görevlileri ve bazı avukatlar da polis ekiplerinin kontrolünün ardından binaya alındı.

BANK ASYA HİSSESİ OLAN...

Bank Asya'da 100 bin TL'nin altında parası olanlar sigorta güvencesi altında olacaklar.

Borsada Bank Asya hissesi olan küçük yatırımcılar ise bankanın tüm temettü vesaire nemalarından faydalanabilecek.

Bankanın bundan sonra doğacak olası temettü vesaire gelirinden faydalanabilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder